İsmail FİDAN

Yapımcı ve Yönetmen

1984 Ankara doğumlu olan İsmail Fidan, Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi – İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olmuştur. Ardından Ankara Atılım Üniversitesinde, Kamu yönetimi ve siyaset bilimleri bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştır.  Aldığı eğitimler süresince, fotoğrafçılık ve animasyon oynatma işlerine merak salan İsmail Fidan, bölümüne devam ederken de kendisini bu yönde oldukça geliştirmiştir. İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Kulübü olarak yayınlanan İsabet dergisinde genel yayın yönetmenliği, fotoğraf, tasarım ve dizgi alanlarında görev aldı. Sonrasında bitirme tezi olarak, “3ds Max Programında Karakter Modelleme ve Canlandırma” adında yaptığı tezle başlayarak bu konuda seminerler verdi.

KTÜ’deki eğitimi sırasında da bu işe gönül veren İsmail Fidan, bölümü sonrasında birkaç yıl yurt içi ve yurt dışı birçok projede teknik yönetmenlik yaptı. Bu süreçte İstatistik ve Bilgisayar bilimleri bölümünden öğrendiklerini de kullanarak, yeni yazılımlar ve teknik sistemler geliştirerek sektöre önemli ölçüde katkı sağladı.

Yıllar içerisinde bu konuda kendini geliştirmeye devam eden İsmail Fidan, 2012 yılında bu işi bir girişimcilik serüvenine dönüştürmeye karar verdi. İSF STUDİOS adında bir yapım şirketi kurarak kendi animasyon filmlerinin yapımcısı ve yönetmeni olmaya başladı. İlk projesi ise TRT ÇOCUK ekranlarında yediden yetmişe herkesin sevdiği “Rafadan Tayfa” isimli animasyon filmi oldu. Bu proje, yerli çizgi dizilerin yapılmasına ve yaygınlaşmasına da öncülük etti.

2012 yılında düşük bir bütçe ile kurulan ve gün geçtikçe büyümeye devam eden İSF STUDİOS kurucusu İsmail Fidan, günümüzde de aktif olarak bu şirketin yapımcılığını ve yönetmenliğini yapmaktadır. Çeşitli projelerle de eğlenceli animasyon dizi ve filmlerini üretmeye devam etmektedir.