Mehmet Fatih KACIR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı

Mehmet Fatih KACIR, 1984 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. 2003 yılında üniversite giriş sınavlarında Türkiye 12.si olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümündeki lisans eğitimini 2008 yılında Onur Derecesiyle tamamlamıştır. Üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yapmıştır. Disiplinler arası araştırmalar ve PMI (Uluslararası Proje Yönetimi Enstitüsü) onaylı proje yönetimi eğitimlerine öncülük etmiştir.

Üniversite mezuniyeti sonrası farklı sektörlerde girişimci olmayı seçmiştir. Kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerle simülasyon yazılım ve donanımları, sanal gerçeklik uygulamaları, dijital açık hava reklamcılığı ve gıda sektörlerinde faaliyet göstermiştir. Şirketlerinde faydalı model ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza atmıştır.

Ticari hayatın yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol almıştır. Kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren KACIR, T3 Vakfı bünyesinde Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulmasının, özel yetenekli öğrencilere yönelik sürdürülen Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı’nın, Bilim Merkezleri ve Girişim Merkezi programlarının, Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan Teknofest İstanbul’un öncüleri arasında yer almıştır. 2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliğine atanmış ve profesyonel iş yaşamında yöneticilik yapmaya devam etmektedir.

31 Temmuz 2018 tarihli ve 30495 sayılı TC Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı’na atanan KACIR 26 Nisan 2019 tarihinde yapılan ASELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.

Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilen KACIR, evli ve 2 çocuk babasıdır.