Ömer EKİNCİ

Desnet CEO

Teknoloji sektörünün barkod teknolojileri ve mobil iş çözümleri alanlarında faaliyet gösteren Desnet’in kurucu ortağı ve 12 Yıldız Genç Liderler Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. İki yıl üst üste Türkiye’de Yılın Genç Girişimcisi (2009 MÜSİAD & İTO; 2010 Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) ödüllerine layık görülmüş, 200′den fazla konferansta 200 bine yakın genç bireye ilham kaynağı olma hedefiyle Türkiye’de Girişimcilik kavramının yaygınlaşmasına katkılarda bulunmaya çalışmıştır.

Ekinci, El Terminali, Saha Satış Otomasyonu, Depo Otomasyonu gibi çözümlerde geliştirilerek 15 ülkeye ihracatını gerçekleştiren Desnet’i Türkiye’nin Yüzde 100 Yerli ilk Printer’ının mucidi olan Gürbüz Ekinci ile birlikte kurmuş ve Desnet’in kuruluşundan, BİLİŞİM 500′de kendi kategorisinde 34. sıraya yükselene kadarki sürecinde rol almıştır. Desnet’teki Bu görevi devam etmektedir.

Yüzlerce yıllık bir Anadolu modeli olan Usta-Çırak ve Ahilik kültürünü bugüne uyarlayan Ekinci, Usta-Çırak kültürüyle genç liderler yetiştirmeyi amaçlayan 12 Yıldız Genç Liderler Platformu’nu 2012 yılında kurmuştur, 12 Yıldız, Türkiye’de ve dünyanın 13 ülkesinde faaliyet gösteren ve binlerce gönüllüye ulaşmış bir sivil toplum hareketine dönüşmüştür. 12 Yıldız, 2015 yılı itibariyle 12 Yıldız Genç Liderler Derneği olarak kurumsal bir yapıya bürünmüştür.

Ekinci, iş dernekleri, sanayi ve ticaret odaları, kamu kurumları ve şirketlere sunduğu Kurumsal Girişimcilik, Yeni Nesil Liderlik, Yeni Nesil Satış & Pazarlama, Gençlik Stratejileri & Politikaları, Motivasyon eğitimleri ile ekonomik kalkınmaya katkı sunmayı amaçlamaktadır.

TRT için hazırladığı Gençler Uçuyor programının yapımcı ve sunuculuğunu üstlenen Ömer Ekinci, gençlere katkı sağlayabilecek tüm konuları yine gençlerle ve rol modellerle işlemektedir.

Programın tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz [LİNK]

Ömer Ekinci lise hayatını Bahçelievler Dede Korkut Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2002 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünde eğitim almaya başladı.

2005-2009 yılları arasında Boks Federasyonu Organizasyon Komitesi üyeliği ve Istanbul’un köklü kulüplerinde şube kaptanlığı yapan Ekinci, aktif olarak Boks sporu ile uğraşıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Ticaret Odası, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği ve Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği üyesi olan Ömer Ekinci, Genç MÜSİAD’da bir dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak bulunmuş ve Girişimcilik Biriminin kurucu başkanlığını üstlendi.

Ömer Ekinci, Star Gazetesi‘nde Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri gündeme gençlik gözüyle baktığı köşe yazıları yazmaktadır.

Tüm yazılarına buradan ulaşabilirsiniz [LİNK]

Dünyada değer yaratmak ve iz bırakmak için yaşayan Ekinci, sosyal girişimci ve ticari girişimci kavramlarının doğru kıvamda buluşmasıyla oluşan “Sosyal Yönü Güçlü Ticari Girişimci” modelini temsil ediyor.